3ds Max Eğitim

3ds Max eğitim, nasıl ve ne kadar zamanda mümkün ?

Önemli olan programı öğrenmek mi yoksa yanında bilinmesi gereken başka konular var mı ?

Bu makalemde, son beş yılda oldukça fazla arama hacmine sahip olan  “3ds Max Eğitim” konusunu ele alacağım. Bu kadar çok aranıyorsa bir kaç kelam etmek hiçte fena olmaz.

Daha önce burada bir çok yazıda sizlerle paylaşmışımdır. 3D tasarım yapabilmek için program öğrenmek mevzuya ortadan dalmaktır.

Çünkü program bir araçtır. Aslında ilk yapılması gereken bu araçla elde edilmek istenen sonuç hakkında kendimizi eğitmektir.

Yani ilgili bölümleri okumak veya kendi çabamızla sanat, resim, fotoğraf alanında oldukça iyi araştırmalar yapmak ilk olarak yapılması gereken şeydir diye düşünüyorum.

Geride kalan 9 yıllık bir tecrübeden elde ettiğim şeyi tek cümleyle özetleyeyim.

Program öğrenmek için harcadığım zamanı onunla yapabileceğim şeyleri araştırmakla geçirseydim programları yüzeysel olarak bir kaç haftada öğrensem de istediğim şeyleri elde edebilirdim.

Gerçekten çok samimiyim…

Oturup kısa sürede çok hızlı bir şekilde çalışmalar yapabiliyor olmama rağmen, ofiste arkadaşlarımın oldukça hızlı sonuca vardığımı bana söylemelerine rağmen, hala yaptığım renderlardan haz alamadığımı belirtmek istiyorum..

Çünkü konudan çok araçlara zaman harcadım. Cinema 4d, vrayforc4d, 3ds max, 3ds max vray, photoshop, after effects, archicad, autocad, lumion, twinmotion, zbrush,  marvelous designer, Unreal Engine, ve saymadığım nice ufak defek programları patır patır kullanabiliyorum.

Fakat bu benim için olması gereken şey miydi ?

İşte burda tecrübelerimi size anlatmak için yazıyorum bu makaleyi…

Elbette 3ds max eğitim ‘i aramaya devam edin… Bunda zarar yok 🙂

fakaaaat… Başka şeyler de var aramanız gereken…

Örnek :

renklerin dünyası , ışığın matematiği , görselliğin tarihi, fotoğraf ve etki , fotoğraf açı seçimleri, ışıklandırma teknikleri, fiziksel kamera ayarları, 3d tasarım temelleri, geometri şekilleri, fizik ve 3d gibi daha onlarca şey…

Garibim henüz toy, internette bir görsel görmüş, 3d tasarım yazmışlar altında birde 3ds max, 😀 hadi bakalım rüyalar hayaller ve hooop google… 3ds max eğitim 😀

En doğal hakkın tabiki, ama bu iş o kadar ucuz değil…

Sanırım istediklerimi biraz anlatabildim.

Gelelim asıl konuya… 3Ds max eğitim ‘i nasıl almalı ve ne kadar sürede etkin bir seviyeye geliriz…

Hemen cevap vereyim. X firmanın x eğitim seti, veya x firmanın kursu ile olmaz bu iş.

Her şeyi öğrenmelisin 😀 ne bulursan.

Yotube da , truvadesign.tv de forumlarda, Ahmetin setinde Mehmetin kursunda Hasanın konferansında, Berkayın özel dersinde, imkanınız olan her yerde ne bulursanız öğrenmeniz gerekiyor.

Ve bilmelisiniz asla bitmeyen bir süreç bu… Hep öğrenmelisiniz.

Ne zaman pişerim ?

Kendi kıvamını kendin belirlersin. Kimi sabun renginde render alabildiğinde piştim diyor kimi şaheserler yarattığı halde hala öğrenemediğini ima ediyor.

Bana mı soruyorsunuz ? Hemen cevaplayayım.

Pişemezsin 🙂

O kadar hızlı gelişen bir teknoloji ki, pişmek zor, hep kaynamak fokurdamak lazım. Bence pişmek pişme yolunda olmaktır.

Yani hep öğrenmek hep öğrenmek lazım…

Şimdi bu sayfayı eğer 3ds max eğitim aratarak bulduysanız hemen terketmeden bizim eğitimlere de bir gözatın 😀

Biz pişemeyeceğinizi bildiğimiz için hep yeni yeni dersler hazırlıyoruz 🙂

Kalın sağlıcakla….

Hazırlayan : Fatih Ekşi

Yorumlar

 • Mustafa
  Cevapla

  İşte tam aradığım yazı. 🙂 insan nasıl başlarsa öyle gider, en başta ne yapacağını bilip başlamak çok önemli. Bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

 • aslanugrac
  Cevapla

  Kesinlikle güzel bir yazı olmuş amatör olarak fotoğraf çekiyorum bu işle ilgilenen kişilerin işlerinin inceliyorum ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum ben geliştirmeye çalışırken sizlerinde geliştiğini görüp hala kendimi yetersiz görüyorum sanırım bu mesleğin olumsuz yanı kendimizi hiç bir zaman yeterli görmemek belkie olumsuz bir yan değildir. Eğitimiz için teşekkürler her zaman destek olduğunuz içinde teşekkürler.

 • sefa
  Cevapla

  Samimi bir yazı olmuş. Bende samimi bir kaç cümle yazmayı borç bilirim.
  Bende 3 yıldır 3d tasarım ile ilgilenmekteyim; Truva, bu yolda gerçek anlamda bana öğretici ve yol gösterici oldu.
  Dediğiniz gibi hiç bir zaman yeterli olamayacağız, hep daha iyisini yapmak isteyeceğiz. Bizim dışımızda bu işi iyi yapan hep olacak ve zaten bizi motive edecek şey de bu.
  “…ben oldum” dediğinizde işiniz bitmiştir. Hep aynı kalırsınız.
  Programların nasıl çalıştığını öğrenmek uzun ve yorucu olsa da bir şekilde öğreniyorsunuz.
  Ama sanatçılık, yaratıcılık öğrenilmez, birikimle olur kanımca. Bu bakımdan doğru kaynaklardan beslenmek gerekir diye düşünüyorum.
  Bu işe gönül vermiş özellikle yeni başlayan için ve bir miktar yol katetmiş bizleri, kaynak konusunda yönlendirmeniz çok iyi olur; faydalanabilecek makale, görsel, tasarımın mantığı vs. vb. gibi.
  Özellikle bu yola yeni çıkmış arkadaşlar için iyi olur sanırım. Çünkü bir şey daha kavrayamadıysa kişi hangi soruları soracağını ve hangi kaynaklardan beslenebileceğini bilemiyor.
  Teşekkür ederim…

 • İsmail Bülbül
  Cevapla

  Hevesli olun gerisi kolay 🙂