Axis Modu ve PSR Reset Fonksiyonu | Truva Design

Axis Modu ve PSR Reset Fonksiyonu

Merhabalar
Bu Video blog dersinde Cinema 4D programı için önemli bir püf noktası paylaşacağız. Mmodelleme yaparken özellikle Generator objeler ya da Deformatörlerin etkilenecek objenin merkezinde oluşmak yerine çalışma alanının merkezinde oluşması Cinema 4D kullanıcılarının genellikle canını sıkan bir durum.

Herhangi bir objeyi bir Generator objenin çocuk objesi haline getirmek istediğimizde klavyeden Alt fonksiyon tuşuna basarak çağırırız fakat bunu yapsak bile çoğu zaman bunu yapmayı unutabiliyoruz. Özellikle Cinema 4D Programıyla 3D tasarımı yeni öğrenmeye başlayanların ya da farklı bir 3D tasarım programından Cinema 4D’ye yeni geçiş yapanların bu sorunla çok uğraştıklarını iyi biliyorum.

Axis Sorunu nasıl çözülebilir?

Örnek verecek olursak sahnenin çok farklı bir yerinde modellediğiniz bir objeyi klonlamak istediğinizde Cloner objesini çağırdığınızda eğer Alt tuşuna basılı tutmazsanız Generator obje çalışma alanının merkezinde oluşacaktır. Bu durumda klonu taşımak istediğinizde çalışma alanı içinde mekik dokumaya başlarsınız ve işler uzamaya başlar.

Bu sorundan sizi kurtaracak 2 önemli komut Axis ve PSR fonksiyonlarını sizin için anlatmaya çalıştım. Detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

Videoyu İzleyin:

Yorumlar