Normal Map Oluşturma Tekniği | Truva Design

Normal Map Oluşturma Tekniği

Merhabalar
Bu yazımızda sizin için Crazy Bump Programı ile Normal Map Oluşturma yöntemini anlatmaya çalıştık.

Kullanacağımız bu yöntemle çeşitli yüzeyler için kullanacağınız texturelerin normal haritasını oluşturarak yüzeydeki poligonların texturede hesaplanan girinti ve çıkıntıları taklit etmesini
sağlayarak daha gerçekçi yüzeyler oluşturabileceksiniz.

Normal map.. Genelde oyunlarda yüksek poligonlu objelerde kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Özetlemek gerekirse Normal Map ile düşük polygonlu objelerde yüksek polygonlu objelerdeki kaliteyi yakalayabiliyorsunuz. Bunun için yüksek polygonda oluşturulmuş modellerin Bake Texture yöntemi ile Normal haritası çıkarılıyor ve Normal Materyal kanalı ile objenin düşük polygon halinde aynı etki yakalanabiliyor. Bake Texture yönteminin nasıl kullanıldığını da ayrıca kurslarımız arasında yer alan Cinema4D R14 Temel Eğitimi dersini satın alarak öğrenebilirsiniz.

Biz Normal Map oluştururken Crazy Bump programını kullanıcaz. Crazy Bump ile herhangi bir yüzey için bu duvar olabilir taş parke yol olabilir bunların Normal Map halini oluşturmamıza yarayan güzel bir program ayrıca Displacement ve Ambient Occlusion, Specular etkilerini de Crazy Bump ile oluşturabiliyoruz. Bu sayede oluşturduğumuz shader textureleri kullanarak daha gerçekçi materyaller oluşturabilirsiniz.

Crazy Bump Demo İndir

Video İzle:

Yorumlar